Berlin, a graffiti városa

 
Berlin_A_Graffiti_Fovarosa.jpg
 
 

Nehéz nem észrevenni: Berlinben a graffitis kultúra mindenütt jelen van. A hihetetlenül élénk street art kultúra a német fővárost egy hatalmas, felnőtteknek való játszótérré alakítja, a művészire pingált utcai szemeteskukák, az irodaházak falára festett cifra szörnyalakok és a tarka-barkán rohanó városi vonatok képével. Utcai felderítő riport a belvárosi szivárványhoz nem szokott átutazók szemüvegén keresztül.

A graffitis kultúra

„Berlin a graffiti művészet európai Mekkája” – állítja Jochem, az Overkill nevű graffitis bolt eladója, nem messze a Schlesisches Tor-tól. Micsoda, hogy itt még külön, graffitis kellékekre specializálódott bolthálózatok is léteznek? Igen, a kereslet megkívánja, hiszen Berlinben több ezer aktív street art művész rajzolja át a város arculatát napról napra. Ugyan személyesen nem ismerik egymást, de a legjobbak kézjegyét mindenki felismeri a falakon. „Az alkotások mögötti egyéni motiváció különbözhet, de a graffitis kultúra fő mozgatórugója a hírnév megszerzése, alapvetően minden ekörül forog.” – magyarázza Joachim arra a kérdésünkre válaszolva, hogy mi hajtja az embereket arra, hogy közterületekre színes festékeket spricceljenek.

Pár éve még Styler One is közéjük tartozott. A Warschauer Straße-nél lévő U-Bahn állomásnál találkoztunk, ahogy az összecsukható székén ülve rajzolta – ezúttal csak kis vászonra – a legújabb graffitijét, melyhez hasonlók körülötte hevertek a járdán, darabonként 5-35 euróért kínálva. Styler még kisfiúként kezdte, állítása szerint 21 éve a graffiti szerelmese. Miután azonban szenvedélye fél évre a börtönbe jutatta, elhatározta, hogy felhagy a falfirkával és az előbb említett „legális” graffiti bizniszbe kezd.

„Manapság amekkora büntetést kaphat érte az ember… Megcsinálsz egy falat, és akár 12 hónapra is lecsukhatnak érte. Főleg ha többször is elkapnak, onnantól már egyszerűen nem éri meg tovább csinálni.” – meséli Schuhe, egy másik utcai graffiti művész, aki épp látogatóba érkezett az összecsukható székes standhoz, megnézni, hogy megy az új üzlet jó útra tért barátjának.

Törvényes keretek

Bár a graffiti a berlini utcakép szerves részét képezi, valójában ebben az európai fővárosban is viszonylag kevés terület áll a törvénykövető street art művészek rendelkezésére. Vagyis a közterületen elkövetett graffiti Berlinben is bűncselekménynek minősül. Innen nézve már elég meglepő, hogy városnéző sétánk alkalmával kapásból fél tucat graffitis spray-ket, védőkesztyűket áruló boltba botlottunk bele.

Maga a graffiti, mint jelenség a ’80-as években került be a nyugat-német köztudatba, az akkori amerikai filmek hatására. Ez a kulturális hatás, majd a berlini fal leomlása 1990-ben, tökéletes terepet biztosított a már létező nyugat-berlini street art kultúrának a volt szocialista városrész, Kelet-Berlin utcáin. Annak idején a rendőrség nem fordított sok figyelmet a félig ismeretlen jelenségre. „Kelet-Berlinben senki nem tudott még róla, nem értették, mi ez.” – mesélte Jochem a graffitis boltban. A graffiti művészek számára ez volt az “aranykor”, vagyis az az időszak, amikor a tarka utcai alkotások még félig-meddig büntetlenül lepték el Berlint.

„Szerintem jelenleg nincs még egy város a világon, ahol ennyi street art művész lenne, mint Berlinben. Berlin vonzza magához a művészeket, mert ezeken az utcákon egyszerűen mindegyik festmény jobban néz ki.” – állította Schuhe, mielőtt a két barát elbúcsúzott egymástól a Warschauer Straße-nál, ahol a sétánk kezdődött. Egymás öklébe csaptak, majd Styler újra a fejébe húzta a kapucniját, felvette a filctollat, és az utcára kirakott kemping-székén ülve folytatta, amit gyerekkora óta a hivatásának érez.

A cikk eredeti változata angol nyelven íródott, és a „Europe & Me” Magazin speciális berlini kiadásában jelent meg. Az eredeti, angolul írt cikk társszerzője: Veronika Pitrova.